Kuidas ma siia jõudsin?

 


Tervist! Alustan seda blogi, kuna asusin seoses uue tööga Iirimaale ümber ja kuna selliseid nö. kogemuslugusid on vähe või pole neid üldse, sooviksin jagada enda kogemust nendega, kes iganes antud blogi juhtuvad lugema. Ehk on ka nende seas mõni tervishoiutöötaja, kes soovib tööle minna just Iirimaale?

Või vajab see blogi eraldi KKK rubriiki, kuna küsimusi, millele ma siingi püüan vastata, on minult juba küllaltki palju igalt poolt küsitud? Esiteks - kust see mõte tuli? Ühelt poolt panid välismaale minemisele mõtlema ebakindlad ajad, ent samas ka minu enda poolne soov rohkem maailma näha. Esialgu soovisin minna UK-sse, kuid selleks jäi mu IELTS-testi ühes osas pool punkti puudu, ning kuna ma ei tahtnud selle pärast testi ka uuesti teha, vaatasin, millises ingliskeelses riigis on antud punktisumma piisav. Miks just ingliskeelne riik? Sest mul on inglise keel suus ja ma ei pea enam hakkama ühtegi võõrast keelt õppima.

Mis on IELTS (International English Language Testing System) test? Sellest kavatsen ma teha eraldi postituse, et seda pikemalt selgitada, kuid lühidalt öelduna on see üks variant tõestada oma keeleoskust, kui soovid tööle või õppima minna riiki, kus riigikeeleks on inglise keel. Samuti on selle testi sooritamine nõutud, kui soovitakse saada viisat UK-sse. Test koosneb neljast osast - kuulamine, lugemine, kirjutamine ja rääkimine. Igas osas on võimalik saada punkte 1-st 9-ni ja nendest moodustub ka üldine punktisumma, mis on samuti 1-st 9-ni ja määrab sinu keeleoskuse taseme. Allpool toon välja skoorid, mis on õdedelt erinevates ingliskeelsetes riikides nõutud:

Kanada: üldine skoor 7, minimaalne skoor rääkimise ja kirjutamise osas 7, 7.5 kuulamises ja 6.5 lugemises

Ameerika Ühendriigid: üldine skoor 6.5, rääkimise osas minimaalne skoor 7

Ühendkuningriik ja Uus-Meremaa: üldine skoor 7, minimaalne skoor 7 kuulamises, lugemises ja rääkimises ning 6.5 kirjutamises

Iirimaa: üldine skoor 7, 6.5 ükskõik millises ühes eksami osas

Lõuna-Aafrika Vabariik: üldine skoor 6

Austraalia: üldine skoor 7 ja ka eksami eraldi osad peavad olema vähemalt 7

Kuidas ma selle kadalipu läbisin? Loomulikult alustasin ma sellest eelpool mainitud keeletestist. Järgmine samm oli end registreerida teatud ühinguga  - NMBI (Nursing and Midwifery Board of Ireland). See ühing reguleerib õdede tööd Iirimaad nii nagu Eestis teeb seda Terviseamet. Mida NMBI nõuab ja millised on kulud? Kõigepealt on neil vaja tunnustada sinu kvalifikatsioon ja see on lihtsam, kui oled õppinud Euroopa Liidus. Selleks tahavad nad saada notari poolt kinnitatud koopiaid sinu ID-kaardi mõlemast poolest, lõpudiplomist (kusjuures, ainuke viis, kuidas nad seda aktsepteerivad, on vähendatud kujul, et notar saaks panna enda pitsati ja ärakirja samale leheküljele). Dokumentide notariseerimine maksab 4 € lehekülg. Lisaks tahavad nad veel sellist dokumenti nagu CCPS (Certificate of Current Professional Status) - see paber tõendab, et sa oled saanud hariduse Euroopa Liidus ja sul ei ole enda praeguses töökohas tekkinud tõsisemaid jamasid nagu töölt kõrvaldamine või litsentsi äravõtmine. Seda paberit väljastab Terviseamet läbi TEHIK-süsteemi, see kehtib 3 kuud ja selle eest tahetakse 195 € suurust riigilõivu. Samuti on vaja tõlkida kõik dokumendid, mis ei ole inglise keeles, ning ainus aktsepteeritav tõlge on vandetõlge, millele samuti nõutakse templeid kõikidele lehekülgedele ja hea, kui need oleks esiküljel. Vandetõlge on aga kallim, lehekülje hinda ma öelda ei oska ning üldiselt olenevad hinnad tõlkebüroodest, aga tõlkebüroo Scriba võttis minult 3-4 lehekülje eest 75 €. Kui vajalikud dokumendid on esitatud, tahab ka NMBI saada tasu 350 €.

Sellega aga registreerimine ei lõpe, sest see on vaid kvalifikatsiooni tunnustamise osa. Kui see on tehtud, tahetakse uuesti saada notariseeritud koopiat ID-kaardist koos dokumendi väljastanud notari kontaktandmetega. Samuti küsitakse uuesti CCPS-i, mis tuleb võtta kõikidest riikidest, kus oled kunagi töötanud või tervishoiutöötajana registreeritud olnud. Minul piisas sellest, mis mul oli, sest ma pole varem välismaal õena töötanud. Samuti saadavad nad sulle veel eraldi deklaratsiooni, mille pead välja printima, ära skännima ja neile tagasi saatma. Siis võetakse registreerimise tasu 145 €. Sellega võib minna kuni 90 päeva, aga minul läks kiiremini - mingi 2-3 nädalat.

Töökohta võid proovida ise otsida, aga kui oled LinkedInis, võib see kergem olla. Minuga võttis seal ühendust vahendajafirma Clarity Recruitment, kes aitas mul Iirimaal töökoha kindlustada ja on mulle igal sammul toeks olnud ning kasulikke materjale saatnud. Nemad raha ei küsi, sest neile maksavad need ettevõtted, kuhu nad töötajaid otsivad. Kavatsen eraldi postituse teha ka sellest, mida tulevane töökoht nõuab ja kuidas ma selle üldse sain, kuna kogu see tekst läheb muidu liiga pikaks ja sellest rääkida on palju. Igatahes jõudsin ma lõpuks töölepingu sõlmimiseni St. Vincenti erahaiglaga Dublini lõunaosas, ning eile leidsin end lennult Dublinisse. Muljetada ja rääkida on palju, kuid oleks ehk hea, kui siin rohkem pikemalt ei vatraks. 

Comments